DC Motor Sarım ve Bobinaj Hizmetleri

Sarım ;

a) Oluk yalıtımı minumum F sınıfı nomex persbant ile yapılır.presbantın her iki baş kısmı oluktan yaklaşık 1 cm dışarı olacak şekilde kesilir ve alt tarafı komple çember olarak cam veya makaron yalıtkan kullanılarak bobin tellerine destek yapılır. Böylece oluk çıkışı yalıtımların bobinlerdeki manyetik yüklere karşı mukavemeti arttırılır.

b) Bobinler için tel seçimi önemlidir. Biz kalite için 210 °C ısıyave korozyona dayanıklı "Theic Polyesterimideve üzeri Polyamide-imide" emaye kaplı grade2 sınıfı tel kullanılyoruz. Bu tel özel sipariş ile yapılmakta ve motor için gerekli paralel sayısına uygun makaralarda sipariş edilerek ek yapmadan bobin hazırlanmaktadır.

c) Bobin hazırlamada kullanılan makara ,gerdirme ,kalıp ve sarma makineleri bu işe uygun dizayn edilmelidir.

d) Bobinler oluklara atılırken nüveye temas ederek emayesi çizilmemesi için bobin telleri oluklara polyester klavuzlar eşliğinde indirilir.

e) Oluktaki iki bobin grubu arasına nomex presbant konulur .Bunun amacı aynı olukta faklı fazlara arasını yalıtmak ve yüksek voltaj farkı olan aynı faza ait bobinleri de yalıtmaktır.

f) Bobin başlarındaki fazlar özel kesimnomex presbantlarla yalıtılırlar. Eğer motor frekans konvertör ile tahrik ediliyorsa her oluk çıkışı bu şekilde yalıtılırlar.

g) Oluklar H sınıfı cam veya F sınıfı fiber levhadan oluğa sıkı geçecek ölçüde form verilerek bobinler kapatılarak elektromanyetik etkilere karşı mukavemeti arttırılır.

h) Bobin başları ipek veya cam bant ile ve kalkış momentleri yüksek motorlarda polyglass bant kullanılarakbağlanır.

i) Bobin serilemeleri veya paralellemeleri için tellerin emaye izoleleri özel el cihazları ile temizlenir.

j) Bobin bağlantıları gümüş kaynak ve bakır yüzük kullanılarak yapılır.

k) Faz çıkış kabloları motor gücüne uygun kesitte çok telli plastik kılıflı kablo üzerine H sınıfı silikon makoron takviyesi ile hazırlanır ve uçlarıuygun kesitte pabuçlanır.

l) Sarımı tamamlanan stator sargısına her faz'a ısı algılayıcı RTD monte edilir kabloları silikon makoron ile klemense çıkartılarak uçları pabuçlanır.

m) Motor bilezikli motor ve yapılan sarım rotor sargısı ise yukarıdaki işlemler dışında merkezkaç kuvvetlere dayanabilmesi için sargı başları polyglass bant ile bandajlanır. Bu işlem için uygun torkta gergi sağlayan özel tezgah ve aparatlar gereklidir.

n) Sargı fırında 15 saat 130 °C 'de ısıtılarak kurutulur.

o) Sargılar fırından çıkartılarak sıcak durumda iken daldırma ve püskürtme yöntemi ile uygulanan fırınkurumalı vernik ile verniklenir.Bu yöntem ile sargı içine kadar verniğin yayılması sağlanır.

p) Verniklenen sargı tekrar fırınlanarak 15 saat 130 °C 'de ısıtılarak kurutulur.

r) Vernik kuruduktan sonra kalıntıları nüve üzerinden temizlenir.

s) Sargı başlarına motor gücüne uygun güçlerde dış kılıfı 200 °C 'ye dayanıklı özel nem alıcı ısıtıcılar monte edilir. Isıtıcılar F sınıfı polyglass bant ile sargılara bağlanır ve kabloları silikon makaron ile klemense taşınarak uçları pabuçlanır.

DC Motor Sarım ve Bobinaj Hizmetleri